Slovensko znova mešká…

Termín na zavedenie PZP pre elektro-kolobežky nestihneme.

Termín implementácie európskej smernice 2021/2118 z 24. novembra 2021 a termín zavedenia povinného poistenia pre elektro-kolobežky (1.1.2024) Slovensko nestihne. Opäť budeme „občanmi druhej kategórie„, tentokrát vlastnou vinou. Počet kolízií kolobežkárov a iných účastníkov premávky rastie, rozsah škôd sa zväčšuje ale poškodení sa aj v novom roku nebudú môcť s nárokmi obrátiť na povinnú poisťovňu.

Ministerstvo financií SR nestihne pripraviť a zaradiť do rokovania legislatívy návrh na právnu úpravu existujúceho PZP. Od leta prebieha vyhodnotenie medzirezortného pripomienkového konania (LP/2023/402). Ktovie, kedy sa na rad dostane návrh novely. Bez právnej úpravy a implementácie potrebných zmien zostáva stav nezmenený.

Poisťovne by zavedenie potrebnej legislatívy aj privítali. Pomohlo by im to k zavedeniu povinného poistenia pre stále modernejší spôsob prepravy. Ak ale detailne nepoznajú legislatívu len ťažko nastavia procesy a produkt, ktorý by prevádzkovatelia vybraných elektro-kolobežiek aj potenciálni poškodení určite privítali. Nových klientov z radov elektro-kolobežkárov s „PZP“ asi tak skoro neuvidia. Pritom sa jedná o zaujímavý a progresívny segment.

Aktuálne sa poškodení (zranení pri nehodách) s nárokmi môžu obrátiť iba na komerčné poisťovne (ak má vinník uzatvorené poistenie s takým krytím) alebo sú odkázaní na priame vymáhanie náhrady škody v rámci trestného (adhézneho) konania a následného občianskoprávneho konania. To môže trvať roky a aj po dosiahnutí právoplatného rozsudku nie je isté, či vinník skutočne vyplatí poškodenému adekvátne odškodnenie.

SAOPP aj z týchto dôvodov realizuje Petíciu za zmeny v PZP. Dôvodov na zmeny v systéme PZP je viac. Faktom zostáva, že poškodení opäť nebudú mať takú poistnú ochranu ako občania v iných krajinách EÚ.

Podpíšte Petíciu Opravme spoločne PZP

Zdroj: foto – Polícia SR